Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, AB tarafından desteklenen Sivil Toplum Diyaloğu VI programı kapsamında, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Pestisit Eylem Ağı işbirliği ile “Zehirsiz Kentlere Doğru” projesini yürütüyor.

Kentler ve kamusal alanlarda kemirgenler, haşereler, nematodlar, sinekler, böcekler, zararlı ve yabancı otlar vb.leri ile mücadele için kullanılan zehirli biyosidal ürünlerin yerini doğa dostu yöntemlerin alması için yerel yönetimlerin konuyla ilgili sorumluluk üstlenmesi büyük önem arz ediyor.

Zehirsiz Kentlere Doğru projesi kapsamında, kentlerdeki park ve bahçeler, yeşil alanlar, okullar, spor sahaları gibi ortak alanlarda, doğayı ve insan sağlığını tehdit eden pestisit ve biyosidal ürünlerin kullanımının azaltılması hedefiyle “Belediyeler için Zararlılarla Zehirsiz Mücadele Rehberi” hazırlanıyor.

Buğday Derneği, Türkiye’deki belediyelerin zararlılar ile mücadele için yaptıkları iyi, yenilikçi ve alternatif uygulamaları, projeleri veya çalışmaları tespit etmek; bu uygulamalara “Belediyeler için Zararlılarla Zehirsiz Mücadele Rehberi”nde yer vermek ve zararlı mücadelesinde uygulanan doğa dostu yaklaşımların arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, belediyeleri “İyi Uygulama Tespit Formunu doldurarak Zehirsiz Kentler için birlikte çalışmaya çağırıyor.

“İyi Uygulama Tespit Formu”nu buradan indirebilir, doldurduğunuz formu zehirsizkentler@bugday.org adresinden Proje Ekibimize iletebilirsiniz. 

  • Zehirsiz Kentlere Doğru projesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.