(12/P72) Trenton. New Jersey’deki koşulların çevredeki durgun sularda sivrisinek üremesine müsait hale gelmesiyle, Tarım Müdürlüğü ve Çevre Koruma Müdürlüğü güçlerini yeniden birleştirerek sivrisinek larvası için muazzam bir iştaha sahip küçücük, karides benzeri canlıları doğaya bırakmaya hazırlanıyor. 

Tarım Müdürlüğü’nün Batı Trenton’daki Philip Alampi Faydalı Böcek Üretim Laboratuvarı’nda yüksek sayılarda üretilen ve copepoda adıyla da bilinen Macrocyclops albidus, DEP’in Sivrisinekle Mücadele Programı kapsamında hastalık yayan sivrisinekleri kontrol etmek amacıyla kullandığı yöntemlerden biri. New Jersey Tarım Müdürleri Douglas Fisher ve DEP Sivrisinekle Mücadele Koordinasyon Merkezi Yöneticisi Bob Kent, geçtiğimiz cuma günü doğaya bırakılacak copepodalar vesilesiyle Cape May şehrini ziyaret etti. 

DEP Komisyon üyesi Bob Martin, ‘‘Bu, eyalet çapında iller ve ilçelerde yaşanan sivrisinek istilalarına DEP ve Tarım Müdürlüğü’nün bir dur demek amacıyla kullandığı yöntemlerden biridir’’ dedi. ‘‘Eyalet kurumları ile yerel yönetim arasında kurulacak iş birliği, bu mücadelede başarılı olmak için şarttır.’’

‘‘NJDA, DEP ve diğer yönetimlerin, bu ortak düşmana karşı kullanmaya başladığı copepod programının tam kapasite çalıştığı ikinci döneme girmiş bulunuyoruz’’ diyor Müdür Fisher. ‘‘Bu çabalar tarımsal açıdan önemlidir, çünkü Doğa Amerika At Ensefaliti (DAE) ve Batı Nil Virüsü gibi hastalıklar, atlar için de ölümcüldür.’’

New Jersey’de bu mevsim bir adet DAE vakası görüldü. Burlington’da 3 yaşında bir at, hastalığı kaptıktan sonra Mayıs ayında uyutuldu. Geçen sene ise yalnızca tek bir vaka, Ekim ayında görülmüştü.

Kent, bu seneki sivrisinek istilasının erken başladığını ve güçlü seyrettiğini belirtti. Aralıklı yağışlar ve yağışlar arası kuru dönemler, tüm eyalette sivrisinekler için birçok mikro habitat oluşturdu; el arabaları, yağmur olukları, tekne brandaları, çiçek saksıları gibi. 

Copepoda, tatlı suda yaşayan ve yapay konteynerlerde, yol kenarlarındaki kanallarda, küçük su birikintilerinde, tıkanmış oluklarda ve çok sayıda sivrisineğin üremesine yol açan diğer küçük, ıslak noktalarda mücadele için çok değerli bir araç. Özellikle, belirli pestisitlerin kullanılamadığı okul çevrelerinde çok faydalı mücadele canlıları. 

Copepodalar, bu yıl şimdiye kadar Bergen, Cape May, Morris ve Passaic bölgelerinde geçtiğimiz ilkbahar ve yaz mevsimlerinde doğaya bırakılmıştır ve önümüzdeki dönemde de Ocean County’de doğaya bırakılması planlanmaktadır. İleride bırakılması planlanan diğer yerler, Atlantic, Cumberland, Hunterdon, Middlesex, Monmouth ve Warren bölgeleridir. 

DEP’in zehirsiz sivrisinek mücadele programı kapsamında, sivrisinek larvalarını iştahla tüketen çeşitli küçük balıklar da kullanılmaktadır. Sivrisinek balığı olarak bilinen Gambusia affinis, fathead minnow, tatlısu killifish balığı ve mavi solungaçlı güneşbalığı, eyalet çapında birçok göl ve gölete bırakılmıştır. 

‘‘Bu biyolojik mücadele ajanları, sivrisineklere karşı eyalet çapında yürüttüğümüz entegre yaklaşımın yalnızca bir kısmını oluşturmaktadır ve uzun süredir kullanılan uygulamaların yerine geçmesi hedeflenmemektedir’’ diyor Kent. ‘‘Eyalet’in yerel sivrisinek mücadele programlarına destek vermesi, insektisit bağımlılığını azaltarak sivrisinek mücadelesinde çeşitli doğal araçlar kullanılmasını sağlamaktadır.’’

Cape May Sivrisinekle Mücadele Birimi 1915 yılından beri iş başındadır. Entegre mücadele bakış açısıyla çevre güvenliğini, ekonomiyi, verimliliği, araştırma ve takip çalışmalarını gözeterek hem yöre sakinlerinin hem de sivrisineklerin aktif olduğu aylarda bölgeyi ziyaret eden turistlerin sağlığını ve refahını korumayı hedeflemektedir. Cape May, bu sene copepoda programına katılan 11 bölgeden biridir. 

Eyalet’in sivrisinek programları hakkında daha fazla bilgi için: 

http://www.nj.gov/dep/mosquito/programs.htm

Bahar ve yaz aylarında evinizin çevresindeki sivrisinek faaliyetini azaltmak için:

http://www.nj.gov/dep/mosquito/owners.htm

Tarım Müdürlüğü’nün Philip Alampi Faydalı Böcek Üretim Laboratuvarı hakkında bilgi için: 

http://www.nj.gov/agriculture/divisions/pi/prog/beneficialinsect.html

Kaynak: NJDEP – News Release 12/P72 – DEP and New Jersey Department of Agriculture Partner in Battle Against Mosquitoes