İyi Örnekler: Vektörle Zehirsiz Mücadele – Kadıköy Belediyesi

 

Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Vet. Hek. Süleyman Erçin vektörlerle zehirsiz mücadele yöntemlerini anlattı ve sağlıklı bir gelecek için belediyeleri Zehirsiz Kentlere Doğru projesine davet etti.

Pestisitlerin kullanımı sadece tarım alanları ile sınırlı değil. Sokakta, parkta, okulda ve evlerimizin musluğundan akan sularda dahi bu zehirli kimyasallara maruz kalıyoruz. Yaşam alanlarımızda, özellikle sivrisinek gibi vektörlere karşı yaygın olarak kullanılan pestisitler hedef canlılar dışındaki tüm ekosisteme zarar veriyor, gezegenimizin sağlığını tehdit ediyor. Oysa, dünyada ve Türkiye’de pek çok belediye, zararlı mücadelesinde ekolojik ve doğa dostu alternatifler kullanarak zehirsiz kentlerin mümkün olduğunu gösteriyor.

Kadıköy Belediyesi, yaşam kalitesini artırmak amacıyla, hastalıkların taşıyıcıları olan sinek, fare, kene vb. zararlılar için yürüttüğü alternatif mücadele hizmetleri ile zehirsiz kentlerin öncü belediyeleri arasında yer alıyor. Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Vektörle Mücadele Birimi tarafından yürütülen bu çalışmalar, diğer il ve ilçe belediyeleri için de teşvik edici ve yol gösterici bir nitelik taşıyor.

Vektör mücadelesinde kimyasal ürünlerden uzak durarak kent zararlılarının üreme noktalarını ortadan kaldırmayı amaçladıklarını aktaran Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdür Yardımcısı Vet. Hek. Süleyman Erçin, “Kimyasal mücadelenin en büyük handikaplarından biri etkinliğinin yüzde 5 olması. Maliyet açısından çok sıkıntılı bir yöntem. Kullandığınız 100 bin liralık ürünün 95 bin lirasını çöpe atıyorsunuz. Keşke çöpe atsak. Halk sağlığı ve gezegen sağlığı açısından büyük riskler yaratıyor. Biz Kadıköy Belediyesi olarak halkımızın da desteği ile bunun önüne geçmeye çalışıyoruz.” dedi.

Erçin, sivrisinekler ve diğer zararlılarla etkili mücadele için ulusal bazda bir program hazırlanması ve kurumlar arası işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek tüm belediyeleri Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından yürütülen Zehirsiz Kentlere Doğru projesine davet etti.

Belediyelerin Öncülüğünde #ZehirsizKentler Mümkün

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu VI kapsamında desteklenen, Avrupa Pestisit Eylem Ağı ortaklığı ve Zehirsiz Sofralar Platformu işbirliği ile yürüttüğü Zehirsiz Kentlere Doğru projesi, kentlerde yerel yönetimler tarafından kullanılan pestisitlerin ve biyosidal ürünlerin zararları konusunda farkındalık yaratmayı ve alternatif uygulamaların kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Sağlıklı bir gelecek için Zehirsiz Kentler Kampanyası’na destek olun; tüm canlıları zehirleyen pestisit kullanımı sonlandırılsın: Change.org/ZehirsizKentler

Videonun hazırlanmasında katkı sağlayan Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Ali İhsan Mete ve Müdür Yardımcısı Süleyman Erçin’e, Vektörle Mücadele Birimi ekibine teşekkür ederiz.

Bu video Avrupa Birliği’nin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.